Državljani držav, ki niso članice Evropske unije, morate imeti za vstop v Republiko Slovenijo veljaven potovalni dokument in vizum. V primeru daljšega prebivanja morate pridobiti dovoljenje za prebivanje, dovoljenje za začasno prebivanje ali dovoljenje za stalno prebivanje.
Državljani držav, ki niso članice Evropske unije, morate imeti za vstop v Republiko Slovenijo veljaven potovalni dokument ter vizum. V primeru daljšega prebivanja morate pridobiti dovoljenje za prebivanje; dovoljenje za začasno prebivanje ali dovoljenje za stalno prebivanje.
Če ste v Sloveniji udeleženi v sodnem postopku in ne razumete slovenskega jezika oz. se ne morete tekoče izražati v njem, potrebujete sodnega tolmača, ki vam bo pri sporazumevanju z drugimi strankami v postopku. Sodni tolmač je potrjeni strokovnjak, ki zagotavlja ustne jezikovne storitve. Seznam tolmačev v slovenščini je dostopen na www.sodni-tolmaci.si/imenik-clanov.
Vlogo za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije z naturalizacijo lahko oddate na upravni enoti, če:
Vlogi morate priložiti tudi življenjepis in zahtevana potrdila.
Državljanstvo lahko pridobite pod lažjimi pogoji, če ste:
Svoja znanja in kompetence lahko uveljavite s pomočjo Nacionalnih poklicnih kvalifikacij (NPK). Z nacionalno poklicno kvalifikacijo lahko dobite formalno priznanje, da ste usposobljeni za opravljanje določenega poklica, ne glede na to, kako ste pridobili potrebna znanja in spretnosti.NPK je mogoče pridobiti za poklice, ki jih sprejme minister, pristojen za delo.S certifikatom posameznik ne pridobi stopnje izobrazbe, ampak javno veljavno listino, s katero izkazuje svojo usposobljenost na področju, za katero je pridobil certifikat.
Več informacij je na povezavah www.gov.si/nacionalne-poklicne-kvalifikacije, www.pco.si/npk, in www.lu-koper.si/priprave-na-pridobitev-npk.
Lahko se vključite tudi v različne dejavnosti kot prostovoljci in prostovoljke. Več o prostovoljskem delu lahko preberete na povezavah www.prostovoljstvo.org in www.filantropija.org.
Zavod za zaposlovanje je na svoji spletni strani pripravil informacijo o tem, kako pripraviti življenjepis. Več o tem lahko preberete na www.ess.gov.si/zivljenjepis. Lahko si omislite tudi račun na družbenem omrežju, kot je LinkedIn.
Pred ustanovitvijo podjetja izberite ustrezno poslovno obliko in preverite, katere podatke boste morali predložiti ob registraciji podjetja. Več informacij je na portalu SPOT: spot.gov.si/ustanovitev-podjetja.
Regionalno svetovalno središče Koper v okviru Ljudske univerze Koper nudi brezplačno svetovanje za odrasle o možnostih za izobraževanje in razvoj kariere. Osebno svetovanje izvajajo na Ljudski univerzi Koper (Cankarjeva ul. 33, 6000 Koper – Capodistria), po predhodnem dogovoru pa tudi v Izoli (Medgeneracijski center Izola, Livade 7a, 6310 Izola – Isola) in Luciji (Obala 105, 6320 Portorož – Portorose). Več o tem lahko preberete na www.lu-koper.si/svetovanje-odraslim.
Program (projekt) Podjetno nad izzive – PONI. Regionalni razvojni center v Kopru (institucija za spodbujanje podjetniškega in gospodarskega razvoja regije) organizira praktično podjetniško usposabljanje, in sicer 6 razpisov v obdobju 2020–2023. Javni razpisi so objavljeni predvidoma vsake štiri mesece. Več o tem lahko preberete na www.rrc-kp.si/podjetno-nad-izzive-poni in www.rrc-kp.si.
Poklicni center obala(PCO) nudi osebna, podjetniška in strokovna izobraževanja, jezikovne tečaje in nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK), ki so plačljivi. Več o tem lahko preberete na www.pco.si.
Če ne uveljavljate pravice do starševskega dopusta, lahkootroka, ki je dopolnil 11 mesecev, kadarkoli med letom vpišete v vrtec.Ob državnih vrtcih lahko otroka vpišete tudi v zasebne vrtceali se dogovorite za individualno varstvo (najem varuške). Več informacij na www.gov.si/vpis-otroka-v-vrtec.
Starši imate pravico do izbire med javnim in zasebnim vrtcem ter različnimi vzgojnimi programi. Ob sprejemu otroka v vrtec morate starši priložiti potrdilo pediatra o zdravstvenem stanju otroka.
Cene programov v vrtcu krijejo starši in občina. Občina krije del cene programa za otroke, katerih starši imajo stalno prebivališče prijavljeno na njenem območju. Plačilo staršev določi krajevno pristojni Center za socialno delo na podlagi lestvice, ki starše razporeja v razrede od 1 do 9. Pri tem se upošteva neto mesečni dohodek na člana v primerjavi s povprečno neto plačo na zaposlenega v Republiki Sloveniji. Starši plačajo največ 77 % cene programa, v katerega je vključen otrok.
Številna društva in podjetja nudijo tudi (počitniško) varstvo v okviru športnih in drugih dejavnosti.
Vpis v osnovno šolo poteka februarja za šolsko leto, ki se začne septembra istega leta. Vpis poteka tako, da šola med razgovorom s starši izpolni vpisni list, starši pa ga podpišete.
Starši otroka vpišete v javno ali zasebno osnovno šolo v okolišu, v katerem otrok stalno ali začasno prebiva. V drugo osnovno šolo lahko otroka vpišete, če šola soglašas tem. Najmanj tri mesece pred začetkom pouka izda šola staršem potrdilo o šolanju oziroma odločbo o odložitvi začetka šolanja.
Otroku se lahko začetek šolanja na predlog staršev, zdravstvene službe oziroma na podlagi odločbe o usmeritvi odloži leto dni, če se ugotovi, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo.
Pred vožnjo po cestah je treba opraviti registracijo vašega vozila. To pomeni, da mora vozilo izpolnjevati predpisane obveznosti in imeti opravljen tehnični pregled. Več o tem lahko preberete na e-uprava.gov.si/registracija-vozila.
Novo ali staro vozilo lahko registrirate pri kateri koli registracijski organizaciji na območju Republike Slovenije. Registracijske organizacije so:
Za registrirano vozilo se izdata prometno dovoljenje in registrska tablica. Registrske tablice so vezane na vozilo, za označitev katerega so izdane. Vsako spremembo, ki vpliva na spremembo podatkov v prometnem dovoljenju (npr. tehnično spremembo, spremembo lastništva, prebivališča ali sedeža), je treba v 15 dneh prijaviti registracijski organizaciji. Prijavi spremembe mora lastnik registriranega vozila priložiti tudi dokazila.
Več informacij o registraciji vozil najdete na spletni strani e-uprave in Javne Agencije RS za varnost prometa.
[1]https://infotujci.si/vkljucevanje-v-slovensko-druzbo/motorna-vozila/registracija-vozila/
V Kopru in okolici najdete številna urejena parkirišča, za katera je pristojno komunalno podjetje Marjetica Koper. Vsako parkirišče je označeno s kodo oziroma imenom območja. Plačilo parkirnine je mogoče z gotovino in/ali kartico na parkomatu in tudi prek pametnega telefona (sms-sporočilo ali prek aplikacije). Več o tem lahko preberete na www.marjeticakoper.si/parkirisca.