Sidebar Sidebar

Socialno varstvo

Finančna pomoč, pravna pomoč, psihosocialna pomoč, preprečevanje nasilja v družini

Splošno

Socialno varnost se v Sloveniji zagotavlja z ukrepi na področjih, ki vključujejo zdravstvene, delovnopravne, stanovanjske, izobraževalne in druge vidike. Socialna varnost skupinam in posameznikom brez zadostnih sredstev za preživljanje omogoča vrsto storitev in denarnih prejemkov. Ukrepi temeljijo na socialni pravičnosti, solidarnosti in enakih možnostih ter skrbijo za vključenost vseh prebivalcev Slovenije.

Preprečevanje nasilja

Zakon o preprečevanju nasilja v družini opredeljuje nasilje v družini kot vsako uporabo fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana/članice proti drugemu družinskemu članu/članici oziroma zanemarjanje ali zalezovanje žrtve in telesno kaznovanje otrok. 

Vrste nasilja

Fizično nasilje je vsaka uporaba fizične sile ali grožnja z uporabo fizične sile, ki žrtev prisili, da kaj stori ali opusti ali da kaj trpi ali ji omejuje gibanje oziroma komuniciranje in ji povzroči bolečino, strah ali ponižanje, ne glede na to, ali so nastale telesne poškodbe.

Spolno nasilje so ravnanja s spolno vsebino, v katera žrtev ne privoli, je vanje prisiljena ali zaradi svoje stopnje razvoja ne razume njihovega pomena, grožnje z uporabo spolnega nasilja, ter javna objava spolnih vsebin o žrtvi.

Psihično nasilje so ravnanja in razširjanje informacij, s katerimi oseba, ki povzroča nasilje, pri žrtvi povzroči strah, ponižanje, občutek manjvrednosti, ogroženosti in druge duševne stiske, tudi če so storjena z uporabo informacijsko komunikacijske tehnologije.

Ekonomsko nasilje je neupravičeno nadzorovanje ali omejevanje pri razpolaganju z denarjem/ premoženjem, neizpolnjevanje finančnih oziroma premoženjskih obveznosti ali prelaganje teh obveznosti na žrtev.

Zanemarjanje je oblika nasilja, kadar oseba, ki povzroča nasilje, opušča dolžno skrb za žrtev, ki jo potrebuje zaradi bolezni, invalidnosti, starosti, razvojnih ali drugih osebnih okoliščin.

Zalezovanje je naklepno ponavljajoče se neželeno vzpostavljanje stika, zasledovanje, fizično vsiljevanje, opazovanje, zadrževanje na krajih, kjer se žrtev giba ali druga oblika neželenega vdora v življenje žrtve.

Pomembno je vedeti
  • Nihče nima pravice povzročati nasilja.
  • Nasilno vedenje je kršenje temeljnih človekovih pravic in je kaznivo.
  • Nasilno vedenje ima številne negativne posledice za vas in vaše bližnje. Prinaša pomembne življenjske izgube in slabša kakovost vašega življenja in življenja drugih.
  • Z nasilnim vedenjem povzročate stisko in trpljenje.
  • Otroci so žrtve nasilja, tudi če so ob nasilju le prisotni in ga ne doživljajo neposredno ali če živijo v okolju, kjer se nasilje izvaja. Poskrbite za njihovo varnost in zdrav razvoj.
  • Za nasilje ni opravičila. Nasilje ni nekaj, kar se enostavno zgodi, nasilje je vedenje, ki ga izberemo.
  • Vsi se lahko naučimo novih socialnih veščin oziroma metod konstruktivnega in nenasilnega načina komunikacije in izražanja čustev ter tako spremenimo nasilno vedenje.
Kaj lahko naredim

Pomoč obstaja. Ni potrebno, da ste na poti iz nasilja sami. Pravico imate, da zaživite varno in zadovoljivo življenje.

  • Povejte nekomu, ki mu zaupate, kaj se vam dogaja. Ne zapirajte se vase, pogovorite se!
  • Ob izbruhu nasilja se, če je to možno, umaknite iz stanovanja in pokličite policijo. Če to ni mogoče, se zaklenite v sobo in pokličite policijo.
  • Ob udarcih ali brcah se postavite v položaj, ki vam bo povzročil najmanj poškodb (zvijte se v klobčič, glavo si zaščitite z rokami). Glasno kličite na pomoč.
  • Če je mogoče, se s sosedom ali sosedo dogovorite, naj pokliče policijo, če sliši, da se v vašem stanovanju dogaja nasilje.
  • Imejte pripravljene najnujnejše stvari zase in za vaše otroke za nenaden odhod od doma (denar, osebni dokumenti, zdravila, rezervni avtomobilski ključi ipd.).
  • Prijavite nasilje. To lahko storite ustno ali pisno na policiji (če ste ogroženi) ali centru za socialno delo. Pametno je pridobiti kopijo zapisnika vaše izjave in podatke o osebi, ki bo vodila vašo zadevo.
  • Možno je, da se bo nasilje stopnjevalo, ko se boste odločili, da prekinete odnos s partnerjem. Priporočljivo je, da naredite varnostni načrt, kar je najlažje z ustrezno usposobljeno osebo.
  • Alternativno reševanje sporov (npr. mediacija) v primerih nasilja ni dopustno.
Ukrep prepovedi približevanja

V primeru nasilja (v družini) ali utemeljenega suma kaznivega dejanja oziroma prekrška z elementi nasilja lahko policija ali sodišče osebi, ki povzroča nasilje, izrečeta prepoved približevanja kraju ali osebi.

  • Policija določi osebi, ki povzroča nasilje, območje prepovedi gibanja do kraja ali osebe.
  • Oseba, ki povzroča nasilje, mora območje prepovedi takoj zapustiti. Preden odide, se mu omogoči, da pod nadzorom policije vzame svoje osebne dokumente, svoja finančna in plačilna sredstva, svoje osebne stvari (obutev, oblačila, osebne stvari in pripomočke za osebno higieno).
  • Oseba, ki povzroča nasilje, mora policistu/policistki izročiti ključe prebivališča v katerem živi skupaj z žrtvijo. V primeru, da oseba, ki povzroča nasilje, odredbe ne upošteva, ga policija nemudoma odstrani z območja.
  • Ko policija izreče ukrep, po telefonu obvesti pristojni CSD oziroma interventno službo, ki z žrtvijo takoj stopi v stik. Če se oseba, ki povzroča nasilje, kljub izrečenemu ukrepu prepovedi približevanja pojavi na kraju prepovedi ali žrtev nadleguje po telefonu, naj žrtev kršitev takoj prijavi policiji.

Pomembne institucije

Center za socialno delo Južna Primorska, enota Koper – Centro per l’assistenza sociale del Litorale Meridionale, unitá di Capodistria
Center za socialno delo Južna PrimorskaPrisoje 1, 6000 Koper
Enota IzolaCesta v Pregavor 3/a, 6310 Izola
Enota KoperCankarjeva ulica 6, 6310 Izola
Enota PiranObala 114, 6320 Portorož
Enota SežanaKosovelova ulica 4b, 6210 Sežana
Enote Centra za socialno delo Južna Primorska
Krizni center za otroke in mladostnike Marelična hišaKolarska ulica 10, 6000 Koper
Center za socialno delo Južna Primorska
Krizni center za žrtve nasilja Južna Primorska040 303 669 in 059 039 590
v času od 8.00 do 21.00
kczn.csdjprim@gov.si
Center za socialno delo Južna Primorska
Regijska varna hiša KrasKosovelova 4b, 6210 Sežana
CSD Južna Primorska, Enota Sežana

Kontaktne številke, uporabne posebej za priseljence:

Otroški dodatki: CSD Južna Primorska, tel: 05 66 34 560/05 66 34 533

Prva socialna pomoč, tel: 05 66 34 550/05 66 34 566

V nujnih primerih je v poslovnem času centra za socialno delo na voljo tudi (dežurna) strokovna delavka ali strokovni delavec, ki izvaja socialno varstveno storitev prva socialna pomoč.

Kontaktne številke, namenjene žrtvam nasilja:

Služba za koordinacijo in pomoč žrtvam nasilja, tel. 05 66 34 579 

Krizni center za žrtve nasilja Južna Primorska , tel. 040 303 669; 059 039 590 v času od 8.00 do 21.00

E-mail: kczn.csdjprim@gov.si

Osrednja dejavnost

  • Prva socialna pomoč je socialnovarstvena storitev. Namenjena je preprečevanju in odpravljanju osebnih stisk. Do storitev socialne pomoči je upravičen vsak, ki potrebuje pomoč. Strokovni delavec/-ka med razgovorom prepozna stiske in težave in predloga rešitve. Prosilca za pomoč seznani z mogočimi oblikami pomoči, ki so na voljo.
  • Sodelovanje s prostovoljci, ki pomagajo predvsem z izvajanjem individualne ali skupinske učne pomoči. Za izvajanje učne pomoči so najbolj zaželena znanja iz italijanščine, matematike in angleščine. Pri izvajanju skupinskih dejavnosti pa je zaželeno, da imajo prostovoljci znanja iz skupinske dinamike ter da jih veseli delo z otroki in mladostniki.

V okviru CSD delujeta dva programa:

  • Program CSD: duševno zdravje odraslih
  • Program CSD: Dnevni center za otroke in mladostnikePetKA

Dejavnosti, namenjene priseljencem

  • Osebe z začasnim prebivališčem v RS imajo pravico do Prve socialne pomoči na Centru za socialno delo;
  • v primerih družin z otroki, v kolikor bivajo v Sloveniji (in ga ne prejemajo v svoji državi), imajo otroci pravico do otroškega dodatka;
  • na podlagi cenzusa pri otroškem dodatku jim lahko pripada tudi pravica do brezplačnega kosila.

Na CSD lahko dobite informacije o:

  • prvi socialni pomoči,
  • pravicah in dolžnostih na področju socialnega varstva,
  • otroškem dodatku,
  • olajšavah in bonitetah,
  • programih za duševno zdravje otrok in odraslih,
  • učni pomoči,
  • dnevnem centru za otroke in mladostnike.
Pravni center OBALA

Naslov

Prisoje 1, 6000 Koper (sedež CSD Južna Primorska)

Cankarjeva 6, 6000 Koper (enota CSD Južna Primorska, Enota Koper)

Telefonska številka (enota Koper)

05 66 34 550 

E-poštni naslov

gpcsd.koper@gov.si

Osrednja dejavnost: Brezplačno pravno svetovanje socialno ranljivim skupinam, predvsem žrtvam družinskega nasilja, ter preventivne aktivnosti v boju proti trgovini z ljudmi

Kontaktna oseba: Blaž Božič (031 772 737)

Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Istre – Il Centro di consulenza per bambini, adolescenti e genitoridell’Istria

Naslov

Mirenska ulica 2a in Vergerijev trg 3, 1.nad.

Telefonska številka

+386 40 428 094

E-poštni naslov

info@svetovalnicenter.si

Spletna stran

svetovalnicenter.si

Osrednja dejavnost: Zavod skrbi za otroke, mladostnike in starše, ki potrebujejo hitro in učinkovito svetovalno pomoč.  Delo je primarno usmerjeno v varovanje duševnega zdravje otrok in mladostnikov.  Nudijo pomoč otrokom in mladostnikom z učnimi, čustvenimi in vedenjskimi težavami ter drugimi psihosocialnimi težavami in razvojnimi odkloni, ki se izražajo v otrokovem in mladostnikovem razvoju, doživljanju in delovanju v vrtcu, šoli in na drugih življenjskih področjih.

V Svetovalnem centru Istre so zaposleni psihologi, socialni pedagog, pedagog in socialni delavec, specialni pedagog. 

Svetovalni center Istre je podporna institucija, ki se med prvimi odzove pri težavah  otroka, mladostnika in njihovih staršev. Usmerja, svetuje, izobražuje in sodeluje pri razreševanju učnih, čustvenih, vzgojnih, vedenjskih, psihosocialnih motenj, stisk v duševnem zdravju in težav v odraščanju otrok, mladostnikov ob njihovih starših in skrbnikih.

Tesno sodeluje z vzgojno izobraževalnimi institucijami. Ves čas aktivno povezuje vse izvajalce v lokalni skupnosti, katerih vsebina pripomore k spodbudnemu izobraževalnemu in vzgojnemu podpornemu okolju za otroka in njegovo družino. 

V Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Istre izvajamo:

  • psihološko in specialno pedagoško svetovanje, diagnostiko in terapijo,
  • pedagoško, socialno pedagoško in psihosocialno svetovanje tudi staršem in strokovnim delavcem vrtcev in šol,
  • podporo staršem in njihovi razbremenitvi pri zagotavljanju podpore otrokom.
Prostovoljska pisarna Slovenske filantropije v Kopru

Naslov

Gortanov trg 15, 6000 Koper – Capodistria

Telefonska številka

070 713 332

Spletna stran

www.filantropija.org

Kontaktna oseba: Mitjam Golja (prostovoljstvo.koper@filantropija.org)

Osrednja dejavnost: Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, je humanitarna organizacija, ki vse od leta 1992deluje v javnem interesu. Programi so usmerjeni v zagovorništvo socialno šibkejših in dvig kakovosti bivanja v skupnosti. Osrednja dejavnost je promocija prostovoljstva. Slovenska filantropija nudi izobraževanja za prostovoljce, mentorje in organizatorje prostovoljstva in izobraževalne vsebine za različne deležnike.

Dejavnosti, namenjene priseljencem

  • Svetovanje, informiranje, psihosocialna in psihoterapevtska pomoč ter zagovorništvo za priseljence, kot so prosilci za mednarodno zaščito in osebe s priznano mednarodno zaščito (azil), otroci brez spremstva, nedokumentirani in drugi priseljenci;
  • organizacija različnih dejavnosti za lažjo integracijo priseljencev v novo okolje, kot so seznanjanje z lokalnim okoljem, organizacijami in institucijami ter navadami večinskega prebivalstva, pomoč pri urejanju dokumentacije, učenje slovenskega jezika, učna pomoč, družabne športne in kulturne dejavnosti in druge oblike pomoči pri integraciji;
  • vključevanje prostovoljcev v programe in njihovo izobraževanje, mentorska podpora;
  • pomoč in podpora pri integraciji;
  • program Mladi migranti: del dolgoročnega prizadevanja Slovenske filantropije za izboljšanje položaja mladoletnih priseljencev, predvsem otrok brez spremstva, otrok prosilcev za azil in otrok beguncev.
Rdeči Križ Slovenije – območno združenje Koper – Croce Rossa della Slovenia – Associazione territoriale di Capodistria

Naslov

Gramšijev trg 1, 6000 Koper

Telefonska številka

051 655 545

051 655 545

E-poštni naslov

info@rks-koper.si

Spletna stran

www.rks.si

Osrednja dejavnost: Območno združenje Rdečega križa Koper pomaga pri preprečevanju oziroma lajšanju trpljenja ljudi, zaščiti življenja in zdravja, krepitvi gibanja za zdravo življenje in pri zagotavljanju spoštovanja človekovih pravic. Je samostojna, humanitarna, nepridobitna in prostovoljska organizacija, ki deluje v javnem interesu.

Glavne dejavnosti

  • Socialno varstvo in humanitarna pomoč,
  • delo z mladimi,
  • zaščita in reševanje ter prva pomoč,
  • krvodajalstvo,
  • prostovoljstvo.
Društvo za nenasilno komunikacijo – enota Koper

Naslov

Vojkovo nabrežje 10, 6000 Koper

Telefonska številka

05 6393 170

031 546 098

E-poštni naslov

dnk.koper@siol.net

Spletna stran

www.drustvo-dnk.si

Osrednja dejavnost: Društvo za nenasilno komunikacijo je nevladna, neprofitna in humanitarna organizacija, ki se ukvarja s preprečevanjem nasilja v družbi in širjenjem principov nenasilne komunikacije.  Nasilje razumejo kot problem celotne družbe in problem tistih, ki nasilje povzročajo. Zato so si že ob ustanovitvi zadali tri glavne naloge: (1) zmanjševati toleranco do nasilja v družbi, (2) pomagati osebam, ki doživljajo nasilje in (3) nuditi pomoč osebam, ki nasilje povzročajo, da spremenijo svoje vedenje.

sl_SISlovenščina