Finančna pomoč, pravna pomoč, psihosocialna pomoč, preprečevanje nasilja v družini
Socialno varnost se v Sloveniji zagotavlja z ukrepi na področjih, ki vključujejo zdravstvene, delovnopravne, stanovanjske, izobraževalne in druge vidike. Socialna varnost skupinam in posameznikom brez zadostnih sredstev za preživljanje omogoča vrsto storitev in denarnih prejemkov. Ukrepi temeljijo na socialni pravičnosti, solidarnosti in enakih možnostih ter skrbijo za vključenost vseh prebivalcev Slovenije.
Zakon o preprečevanju nasilja v družini opredeljuje nasilje v družini kot vsako uporabo fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana/članice proti drugemu družinskemu članu/članici oziroma zanemarjanje ali zalezovanje žrtve in telesno kaznovanje otrok.
Fizično nasilje je vsaka uporaba fizične sile ali grožnja z uporabo fizične sile, ki žrtev prisili, da kaj stori ali opusti ali da kaj trpi ali ji omejuje gibanje oziroma komuniciranje in ji povzroči bolečino, strah ali ponižanje, ne glede na to, ali so nastale telesne poškodbe.
Klofutanje, brcanje, ožiganje kože, udarci, obmetavanje s predmeti, odrivanje, zvijanje rok, lasanje, davljenje, porivanje, grožnja ali napad z nožem ali orožjem ipd.
Spolno nasilje so ravnanja s spolno vsebino, v katera žrtev ne privoli, je vanje prisiljena ali zaradi svoje stopnje razvoja ne razume njihovega pomena, grožnje z uporabo spolnega nasilja, ter javna objava spolnih vsebin o žrtvi.
Poljubljanje, otipavanje, slačenje, opazovanje ali neželeni dotiki, ki so za vas mučni ali vas prizadenejo, prisiljevanje v spolne odnose, posilstvo (tudi s strani partnerja) ipd.
Psihično nasilje so ravnanja in razširjanje informacij, s katerimi oseba, ki povzroča nasilje, pri žrtvi povzroči strah, ponižanje, občutek manjvrednosti, ogroženosti in druge duševne stiske, tudi če so storjena z uporabo informacijsko komunikacijske tehnologije.
Zmerjanje, lažne obtožbe, zasmehovanje, zastraševanje, zbujanje občutka krivde, omejevanje druženja s sorodstvom ali prijateljicami/prijatelji, ljubosumje, žaljenje, poniževanje, kričanje, ‚tihi dnevi‘, blatenje ipd.
Ekonomsko nasilje je neupravičeno nadzorovanje ali omejevanje pri razpolaganju z denarjem/ premoženjem, neizpolnjevanje finančnih oziroma premoženjskih obveznosti ali prelaganje teh obveznosti na žrtev.
Nadzorovanje porabe denarja, neplačevanje preživnine, odvzem ali poraba vašega denarja, omejevanje pravice do zaposlitve, prisila k podpisu pogodbe/oporoke, odklanjanje dela in skrbi za družino ipd.
Zanemarjanje je oblika nasilja, kadar oseba, ki povzroča nasilje, opušča dolžno skrb za žrtev, ki jo potrebuje zaradi bolezni, invalidnosti, starosti, razvojnih ali drugih osebnih okoliščin.
Odtegovanje življenjsko potrebnih stvari, npr. zdravil, hrane, pripomočkov, opuščanje nege ipd.
Zalezovanje je naklepno ponavljajoče se neželeno vzpostavljanje stika, zasledovanje, fizično vsiljevanje, opazovanje, zadrževanje na krajih, kjer se žrtev giba ali druga oblika neželenega vdora v življenje žrtve.
Pomoč obstaja. Ni potrebno, da ste na poti iz nasilja sami. Pravico imate, da zaživite varno in zadovoljivo življenje.
V primeru nasilja (v družini) ali utemeljenega suma kaznivega dejanja oziroma prekrška z elementi nasilja lahko policija ali sodišče osebi, ki povzroča nasilje, izrečeta prepoved približevanja kraju ali osebi.
Center za socialno delo Južna Primorska | Prisoje 1, 6000 Koper |
---|---|
Enota Izola | Cesta v Pregavor 3/a, 6310 Izola |
Enota Koper | Cankarjeva ulica 6, 6310 Izola |
Enota Piran | Obala 114, 6320 Portorož |
Enota Sežana | Kosovelova ulica 4b, 6210 Sežana |
Krizni center za otroke in mladostnike Marelična hiša | Kolarska ulica 10, 6000 Koper |
Krizni center za žrtve nasilja Južna Primorska | 040 303 669 in 059 039 590 v času od 8.00 do 21.00 | kczn.csdjprim@gov.si |
Regijska varna hiša Kras | Kosovelova 4b, 6210 Sežana |
Kontaktne številke, uporabne posebej za priseljence:
Otroški dodatki: CSD Južna Primorska, tel: 05 66 34 560/05 66 34 533
Prva socialna pomoč, tel: 05 66 34 550/05 66 34 566
V nujnih primerih je v poslovnem času centra za socialno delo na voljo tudi (dežurna) strokovna delavka ali strokovni delavec, ki izvaja socialno varstveno storitev prva socialna pomoč.
Kontaktne številke, namenjene žrtvam nasilja:
Služba za koordinacijo in pomoč žrtvam nasilja, tel. 05 66 34 579
Krizni center za žrtve nasilja Južna Primorska , tel. 040 303 669; 059 039 590 v času od 8.00 do 21.00
E-mail: kczn.csdjprim@gov.si
Osrednja dejavnost
V okviru CSD delujeta dva programa:
Dejavnosti, namenjene priseljencem
Na CSD lahko dobite informacije o:
Prisoje 1, 6000 Koper (sedež CSD Južna Primorska)
Cankarjeva 6, 6000 Koper (enota CSD Južna Primorska, Enota Koper)
05 66 34 550
Osrednja dejavnost: Brezplačno pravno svetovanje socialno ranljivim skupinam, predvsem žrtvam družinskega nasilja, ter preventivne aktivnosti v boju proti trgovini z ljudmi
Kontaktna oseba: Blaž Božič (031 772 737)
Mirenska ulica 2a in Vergerijev trg 3, 1.nad.
+386 40 428 094
Osrednja dejavnost: Zavod skrbi za otroke, mladostnike in starše, ki potrebujejo hitro in učinkovito svetovalno pomoč. Delo je primarno usmerjeno v varovanje duševnega zdravje otrok in mladostnikov. Nudijo pomoč otrokom in mladostnikom z učnimi, čustvenimi in vedenjskimi težavami ter drugimi psihosocialnimi težavami in razvojnimi odkloni, ki se izražajo v otrokovem in mladostnikovem razvoju, doživljanju in delovanju v vrtcu, šoli in na drugih življenjskih področjih.
V Svetovalnem centru Istre so zaposleni psihologi, socialni pedagog, pedagog in socialni delavec, specialni pedagog.
Svetovalni center Istre je podporna institucija, ki se med prvimi odzove pri težavah otroka, mladostnika in njihovih staršev. Usmerja, svetuje, izobražuje in sodeluje pri razreševanju učnih, čustvenih, vzgojnih, vedenjskih, psihosocialnih motenj, stisk v duševnem zdravju in težav v odraščanju otrok, mladostnikov ob njihovih starših in skrbnikih.
Tesno sodeluje z vzgojno izobraževalnimi institucijami. Ves čas aktivno povezuje vse izvajalce v lokalni skupnosti, katerih vsebina pripomore k spodbudnemu izobraževalnemu in vzgojnemu podpornemu okolju za otroka in njegovo družino.
V Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Istre izvajamo:
Gortanov trg 15, 6000 Koper – Capodistria
070 713 332
Kontaktna oseba: Mitjam Golja (prostovoljstvo.koper@filantropija.org)
Osrednja dejavnost: Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, je humanitarna organizacija, ki vse od leta 1992deluje v javnem interesu. Programi so usmerjeni v zagovorništvo socialno šibkejših in dvig kakovosti bivanja v skupnosti. Osrednja dejavnost je promocija prostovoljstva. Slovenska filantropija nudi izobraževanja za prostovoljce, mentorje in organizatorje prostovoljstva in izobraževalne vsebine za različne deležnike.
Dejavnosti, namenjene priseljencem
Gramšijev trg 1, 6000 Koper
051 655 545
051 655 545
Osrednja dejavnost: Območno združenje Rdečega križa Koper pomaga pri preprečevanju oziroma lajšanju trpljenja ljudi, zaščiti življenja in zdravja, krepitvi gibanja za zdravo življenje in pri zagotavljanju spoštovanja človekovih pravic. Je samostojna, humanitarna, nepridobitna in prostovoljska organizacija, ki deluje v javnem interesu.
Glavne dejavnosti
Vojkovo nabrežje 10, 6000 Koper
05 6393 170
031 546 098
Osrednja dejavnost: Društvo za nenasilno komunikacijo je nevladna, neprofitna in humanitarna organizacija, ki se ukvarja s preprečevanjem nasilja v družbi in širjenjem principov nenasilne komunikacije. Nasilje razumejo kot problem celotne družbe in problem tistih, ki nasilje povzročajo. Zato so si že ob ustanovitvi zadali tri glavne naloge: (1) zmanjševati toleranco do nasilja v družbi, (2) pomagati osebam, ki doživljajo nasilje in (3) nuditi pomoč osebam, ki nasilje povzročajo, da spremenijo svoje vedenje.