Zdravstvo
Osebni zdravnik, zdravstveno zavarovanje, psihosocialna pomoč
V Sloveniji stadva sistema zdravstvene obravnave: za osebe, ki so zdravstveno zavarovane (obvezno in tudi dopolnilno), in tiste, ki nimajo urejenega zavarovanja (brez zavarovanja).
Obvezno zdravstveno zavarovanje si morate urediti, če nimate statusa dijaka ali študenta oziroma kodopolnite 26 let. Če ste redno zaposleni, za vas obvezno zdravstveno zavarovanje uredi delodajalec. Nezaposlene osebe si obvezno zdravstveno zavarovanje plačujete same.
Poznamo dve vrsti zavarovanja. Pri obveznem zdravstvenem zavarovanju strošek zdravstvenih storitev ni krit v celoti, zato je treba za določene zdravstvene storitve doplačati. Dopolnilno zdravstveno zavarovanje navadno plačate sami v mesečnem obroku, z njim pa dopolnite razliko do polne vrednosti zdravstvenih storitev, zaradi česar vam zanje ni treba plačevati takrat, ko potrebujete storitev.
Za prijavo v obvezno zdravstveno zavarovanje morate izpolnitiobrazec M-1, prijavo pa lahko urediteosebnona Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ali obrazec pošljete po pošti (najbolje s priporočeno pošto) ali e-pošti (v tem primeru prosite za potrditev prejema svoje zahteve). Potrdilo boste prejeli po pošti na svojdomači naslov. Več nasvetov v zvezi s tem lahko najdete tudi na:
Vse osebe, ki zakonitoprebivate v Sloveniji, morate imeti urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje, ki obsega:
Če imate zdravstveno zavarovanje, si v zdravstvenem domu izberete splošnega osebnega zdravnika ali zdravnico, pri katerem boste obravnavani, kadar zbolite ali se poškodujete. Osebni zdravnik vam odpre bolniški staž, predpiše zdravila na recept ali vas po potrebi napoti na nadaljnjo obravnavo k specializiranemu zdravniku – izda napotnico.
Če nimate obveznega zdravstvenega zavarovanja, se lahko za pomoč obrnete na Ambulanto Pro Bono Zdravstvenega doma Koper (Cesta na Markovec 1, 6000 Koper, tel: 05 66 47 341, spletna stran: www.zd-koper.si – ambulanta pro bono).
Zdravila, ki so predpisana na recept, dobite tako, da obiščete eno od lekarn in pri okencu predložite kartico zdravstvenega zavarovanja. V lekarni lahko dobite tudi zdravila brez recepta, ki pa jih plačate sami.
Več informacij o tem si lahko preberete na:
V okviru Zdravstvenega doma Koper (ZD Koper) deluje brezplačna Ambulanta Pro Bono (Cesta na Markovec 1, 6000 Koper –Capodistria, tel:05 6647 341), ki je namenjena osebam brez zavarovanja in nudi brezplačne osnovne zdravstvene storitve ob torkih med 14. in 17. uro.
Zdravstveni dom Koper nudi tudi svetovanje za zdravje za odrasle (tel: 070 687 784 med 8. in 13. uro). Več o tem lahko preberete na:
V primeru nujne zdravniške pomoči se lahko obrnete tudi na Urgentni center Izola, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice Izola (Polje 40, 6310 Izola – Isola). Odprt je 24 ur na dan.
Tel: 05 660 60 00.
Več o tem lahko preberete na:
Dellavallejeva ulica 3, 6000 Koper – Capodistria
05 6647 100
Kontaktna oseba: Ljubica Kolander Bizjak, strokovni vodja
Osrednja dejavnost: Zdravstveno varstvo odraslih in otrok.
V Zdravstvenem domu Koper lahko dobite informacije o:
Dežurna lekarna je na Kidričevi ulici 2, 6000 Koper – Capodistria,tel.: 05 611 00 00.
Druge lekarne lahko najdete na: www.obalne-lekarne.si – poslovalnice ali www.lzs.si – zemljevid-lekarn.
Zastopnik pacientovih pravic (Koper)
Kontaktna oseba: Jožica Trošt Krušec, mag. prava
Naslov: Vojkovo nabrežje 4A, 6000 Koper – Capodistria (prostori Nacionalnega inštituta za javno zdravje območne enote Koper)
E-mail: jozica.trost-krusec@nijz.si
Tel: 041 667 501/05 66 30 841
Tominčeva ulica 2, 6000 Koper – Capodistria
030 924 599
Osrednje dejavnosti: Psihoterapevtsko svetovanje, praksa in raziskovalna dejavnost.
V centru za psihoterapijo in psihosocialno pomoč lahko dobite informacije o: